Pasieka Edukacyjna Wilanów

Zapraszamy serdecznie do Pasieki Edukacyjnej Wilanów, gdzie można spotkać się z nami i poznać fascynujący świat pszczół!

W pasiece można zobaczyć ule, których żyją rodziny pszczele, założyć strój pszczelarski i wraz z nami przeprowadzić przegląd rodziny pszczelej. Podczas wizyty opowiemy również o roli w przyrodzie pszczół miodnych i ich dziko żyjących kuzynek – pszczół samotnic i trzmieli. Każdy będzie się mógł dowiedzieć jak wiele im zawdzięczamy.

Pasieka Edukacyjna Wilanów powstała w 2016 roku, w ramach budżetu partycypacyjnego, żeby przybliżyć mieszkańcom Warszawy, w tym dzieciom i młodzieży, rolę owadów zapylających w naszym ekosystemie. W pasiece żyje 15 rodzin pszczelich oraz dzikie owady zapylające, które zamieszkują hotel dla owadów stojący na terenie pasieczyska.

Dyżury w pasiece
Na zajęcia edukacyjne do Pasieki w Wilanowie zapraszamy zarówno osoby indywidualne, jak i grupy zorganizowane, w tym grupy przedszkolne i szkolne.

Dyżury pszczelarza w pasiece trwają od kwietnia do września i odbywają się według ustalonego harmonogramu:
– 1 i 3 niedziela miesiąca w godzinach 10.00-14.00,
– nieparzyste środy miesiąca w godzinach 9.00-14.00, np. 27 września,
– parzyste środy miesiąca w godzinach 15.00-19.00, np. 28 czerwca (we wrześniu 14.00-18.00).

Jeśli chcieliby Państwo odwiedzić nas z grupą, prosimy o wcześniejszy kontakt – Ania 509 654 553, Magda 502 496 181, e-mail: wilanow@miodowamanufaktura.pl, abyśmy mogli umówić odpowiedni termin. Czekamy na Państwa od kwietnia do września w wyznaczone dni i godziny, które można sprawdzić w kalendarzu. Przyjdźcie sami, z przyjaciółmi, rodziną czy dziadkami – będzie to niezapomniane doświadczenie dla każdego!

Zapraszamy do udziału w warsztatach edukacyjnych, które trwają z reguły 30-40 minut. Podczas wizyty dowiemy się o zwyczajach pszczół, ich roli w zapylaniu kwiatów, z których mamy nasiona, owoce i warzywa, a także zobaczymy pszczelarza przy pracy nad ulem i wspólnie poszukamy w ulu matki pszczelej oraz trutni. Zobaczymy też jak pszczoły magazynują pyłek kwiatowy oraz miód oraz do czego wykorzystują propolis, zwany również kitem pszczelim.

Udział w warsztatach, podczas wyznaczonych dyżurów, jest bezpłatny dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych.

Jak przygotować się do wizyty

W Pasiece Edukacyjnej Wilanów mamy przygotowane dla Państwa stroje pszczelarskie, jednak zalecamy odwiedziny w długich spodniach i krytym obuwiu.
Przed wizytą u pszczół nie zalecamy używania perfum oraz środków na komary, kleszcze lub meszki, gdyż ich zapach mógłby podziałać drażniąco na pszczoły.
Informacje dotyczące zasad korzystania z pasieki dostępne są pod adresem: https://wilanow.um.warszawa.pl/-/zasady-korzystania-z-pasieki-edukacyjnej-wilanow-przy-ul-wloki

Gdzie znajduje się Pasieka Edukacyjna Wilanów?

Pasieka znajduje się w Warszawie w Wilanowie przy ul. Włóki
Do pasieki można dojechać komunikacją miejską, autobusem linii 164 – przystanek PRĘTOWA 01 (dojście 7-10 minut). Do pasieki można również przyjechać samochodem lub na rowerze.

Zasady korzystania z Pasieki Edukacyjnej Wilanów

 1. Pasieka przeznaczona jest do hodowli pszczół oraz prowadzenia zajęć edukacyjnych w plenerze przez osoby odpowiedzialne za prowadzenie Pasieki Edukacyjnej Wilanów.
 2. Na terenie pasieki można przebywać tylko pod nadzorem osób odpowiedzialnych za prowadzenie Pasieki Edukacyjnej Wilanów i bezwzględnie przestrzegać ich zaleceń.
 3. W razie zauważenia przewróconych, otwartych uli, bez nadzoru, niezamkniętej bramy lub uszkodzonegoogrodzenia należy poinformować koordynatora.
 4. Zakazuje się palenia papierosów i spożywania alkoholu na terenie Pasieki.
 5. Zakazuje się przebywania na terenie Pasieczyska bez odzieży ochronnej. Odwiedzającym rekomenduje się odzież z długimi nogawkami i pełne obuwie. W trakcie zajęć przy ulach zapewniona jest pszczelarska odzież ochronna.
 6. Pasieka jest otwarta dla grup (grupa może liczyć maksymalnie 10 dzieci + 10 dorosłych) i osób indywidualnych (w tym dzieci powyżej 3 lat) od kwietnia do września z wyłączeniem dni świątecznych.
 7. W przypadku odwiedzin grup zorganizowanych wymagane jest uprzednie potwierdzenie terminu na adres e-mail: wilanow@miodowamanufaktura.pl.
  Możliwe jest również zorganizowanie zajęć warsztatowych w Placówkach oświatowych Dzielnicy Wilanów m. st. Warszawy.
 8. Z uwagi na dobro pszczół nie zaglądamy do ula w deszczową lub chłodną pogodę, co nie wyklucza przeprowadzenia zajęć pod zadaszoną altaną.
 9. W przypadku użądlenia natychmiast zgłosić się do koordynatora, a w razie wystąpienia reakcji alergicznej należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe pod nr 999 lub 112.
 10. Pszczoły nie zagrażają Twojemu bezpieczeństwu jeżeli ich nie niepokoisz. Zakazuje się drażnienia pszczół, wrzucania przedmiotów na teren pasieczyska lub rzucania przedmiotami w ule.
 11. Kontakt do koordynatora: Magdalena Kozerska, tel. 502 496 181

Pszczelarz prowadzący pasiekę pełni dyżury w następujących terminach:

od kwietnia do sierpnia:

 • nieparzyste środy miesiąca w godz. 9.00-14.00
 • parzyste środy miesiąca w godz. 15.00-19.00
 • pierwsza i trzecia niedziela miesiąca w godz. 10.00-14.00

we wrześniu:

 • nieparzyste środy miesiąca w godz. 9.00-14.00
 • parzyste środy miesiąca w godz. 14.00-18.00
 • pierwsza i trzecia niedziela miesiąca w godz. 10.00-14.00