Pasieka Miejska Żoliborz

Zima w Pasiekach Miejskich na Żoliborzu

Przyprószyło śniegiem

Podsumowanie sezonu w Pasiekach na Żoliborzu

https://www.portalpszczelarski.pl/artykul/2739/podsumowanie_sezonu_w_zoliborskich_pasiekach_miejskich_2022.html

Miodobranie w Pasiece Miejskiej na Żoliborzu

Przez kila dni mogliśmy upajać się pięknem kwiatów i zapachem drzew „pseudo akacji”, czyli robinii akacjowej. Widzieliśmy również, jak w ulach w szybkim tempie przybywa nektaru. Niestety susza doprowadziła do zaprzestania nektarowania kwiatów, zanim zakończyły one swoje kwitnienie. Jednak, mimo wszystko, udało się zrobić miodobranie oczywiście pozostawiając pszczołom zapas pokarmu niezbędny dla prawidłowego rozwoju rodzin.

Początek lata wielu osobom kojarzy się z zapachem kwitnącej lipy. Kwiaty tego drzewa roztaczają wokół siebie cudowny, słodki, miodowy zapach, który wabi pszczoły, trzmiele oraz inne owady zapylające i nagradza ich pracę słodkim nektarem. Obserwowaliśmy zapełnianie się nadstawek w ulach nektarem, który pszczoły odparowując i dodając swoich enzymów przerobiły na wspaniały miód. Pomimo upałów i suszy  liczba kwitnących drzew w parkach w okolicy żoliborskich pasiek sprawiła, że pszczołom udało się zapełnić nadstawki i można było zrobić kolejne miodobranie.

Miodobranie w żoliborskich pasiekach
https://radiokolor.pl/wiadomosci/n/10649/dzis-miodobranie-na-zoliborzu-wez-udzial-w-wyjatkowych-zbiorach-miodu

Pszczoły i Miodowa Manufaktura wracają na Żoliborz

Po rocznej przerwie, do dwóch pasiek w parkach Kępa Potocka i Kaskada, w kwietniu 2022 roku wrócą pszczoły. W pasiekach stanie co najmniej 8 rodzin pszczelich (min. po 4 w każdym parku). Na podstawie umowy zawartej z Urzędem Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy to my dosarczym do parków rodziny pszczele i ule i ędziemy odpowiedzialni za utrzymanie obu pasiek w sezonie. W sezonie dla mieszkańców zorganizujemy w parku Kępa Potocka „Żoliborskie Miodobranie”.

Pszczoły w tym roku dosyć wcześnie „obudziły już się z zimowego snu” i rozpoczęły swoją pracę. Można było zaobserwować je zbierające świeży pyłek kwiatowy z przebiśniegów, złoci żółtych oraz na krokusowych i narcyzowych łąkach. Pyłek pomaga rodzinom pszczelim dojść do siły po zimowli. Późniejsze wiosenne niskie temperatury i liczne opady deszczu przyczyniły się do gorszego rozwoju rodzin pszczelich po zimie. Niestety w tym okresie, niewiele było dni, kiedy pszczoły mogły wylatywać po nektar i bardzo cenny dla ich rozwoju pyłek kwiatowy. Pierwszy, wiosenny miód z wierzb i klonów, w 2022 roku, pszczoły wykorzystały tylko na rozwój, żeby dojść do siły na zbieranie miodu z robinii akacjowej.

https://zoliborz.um.warszawa.pl/-/pszczele-pasieki

Odwiedziny Pytania na Śniadanie – pogoda z pasieki w Parku Kaskada

Na żywo, prosto pasieki w Parku Kaskada na warszawskim Żoliborzu opowiedzieliśmy trochę ciekawostek o pszczołach i produktach pszczelich. Widzowie Pytania na śniadanie zobaczyli m.in. pszczelą królową oraz narodziny młodej pszczoły.

Miodowa Manufaktura jest nowym opiekunem żoliborskich pasiek

W 2020 roku, na zlecenie Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, Miodowa Manufaktura będzie opiekowała się dwiema pasiekami w parkach Kepa Potocka i Kaskada.

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/51,54420,25921437.html#S.galeria-K.C-B.1-L.1.duzy